Rüya Tabirleri

Rüya Nedir?

Bir günün 24 saat olduğunu biliyoruz ve bir günün 8 saatini uyuyan bir kişi hayatının 3’te 1’ini uyuyarak geçirdiğini söylesek şaşırmazsınız. Şöyle düşünelim 60 yıl bir ömrünüz olduğunu varsayalım ve bunun 20 yılını uyuyarak geçirdiğinizi düşünelim. Ne kadar tuhaf geliyor kulağa öyle değil mi. Gün içerisinde yaşadığımız stres ve sıkıntılarımızı uyku sırasında dinlendirirken bir taraftan da uykumuza özel bir olay yaşayarak rüya görüyoruz.

Bilim ve Din adamlarının ilgi alanları olan rüyalar neredeyse insanlığın varoluşundan beri büyük bir merak konusu olmuştur. Yapılan onca araştırma ve yazılan onca kitaplar bulabilirsiniz bu konu üzerinde. İnsanlık bu rüyaların gelecek mesaj alma biçimi olduğuna bile inanmıştır. Fakat rüya nedir sorusu günümüz de bile halen net bir cevabı olmayan gizemli bir konu başlığıdır.

Rüyaların büyük bir çoğunu uykunun en tatlı dediğimiz son evresinde görüldüğünü biliyor muydunuz. İşte bu evreye Rem adı verilir. Siz aslında rüyanızı hatırladığınız da sanki gece boyunca uzun sürdüğünü düşünebilirsiniz fakat bir rüya ortalama 9 ila 28 dakika bir süreden oluşmaktadır. Bir gece de 5 ila 6 defa rüya görmek mümkündür. Rüyalarımız genellikle etkisinde kaldığımız olayları , yaşadığımız mutluluk ve hüzünleri , sizi üzen ve kaygılandıran olayların uyku halinde şekillenmesini yaşarız.

Araştırmalarda bir çok insanın rüyasını siyah beyaz olarak gördüğü anlaşılmıştır. Fakat kadınlar erkeklere göre daha renkli rüyalar görebiliyor. Rüya genel olarak kişinin bir olayın etkisinde kalmak olarak ifade edilir. Karabasan veya kabus görme durumu ise genellikle yapılan araştırmalarda iyi başlayan bir rüyanın sonrasında korkucu veya çıkılmaz bir hal almasından oluştuğu anlaşılmıştır. Kabus görmek genelde kişide korku uyandırır ve kişi uykuya bu yüzden dalmak istemez. Bu konular için doktorunuza ve psikiyatristlere danışmanız sağlığınız için oldukça önemlidir. Çünkü uyku düzeni vücudunuz için önemlidir.

Karabasan&Kabus

Sezgisi kuvvetli bireyler veya medyumlar tarafından görülen Gerçek rüyalar diye adlandırılan türler oldukça değerlidir. Bu tarzda rüyaları görenlerin değerlendirmeleri çok önemlidir. Yorumlanması gereken rüyalar genellikle kişinin uykudan uyandıktan sonra aklında kalan kısmını hatırladığı rüyalardır.

Bir başka dikkat edilmesi gereken rüya türü ise Rüya içinde Rüya görme konusudur. Bu tarzdaki rüyalara beşinci tür rüyalar denir ve genellikle rüya içinde görülen düş genellikle gerçekleşir. Bunun dışında en ilginç olarak gördüğümüz bir türde altıncı tip rüyadır. Buna Tekrarlanan rüya deriz. Altıncı tip rüyalarda kişi gördüğü rüyayı birden fazla kez görür. Buda yorumlanması gereken önemli bir konudur.

kaynanadili

1 yorum

Yorum göndermek için buraya tıklayın