Kaynana Dili

Kaynana Dili Çiçeği

Kaynana dili yani “opuntia microdasys” bitkisinin yetişme yöntemi bir çok kişi tarafından merak konusudur. Bu bitkinin tohumunu kullanarak çoğaltmak mümkün olduğu gibi yetiştirilmesi de bir o kadar zahmetli ve uzun dur. Çimlendirme yöntemi kullanılarak tohum ile çoğaltmak mümkündür Kaynana dili çiçeğini.

Kaktüs çeşidi olarak da bilinen Kaynana dili bitkisi çiçek açabildiği gibi meyve verme özelliği de vardır. İnsan sağlığına bir çok faydası bulunan bu çiçeğin nasıl yetiştirildiği sıkça merak edilen konular arasında yer almaktadır.

Kaynana Dili Çiçeği Özellikleri Nelerdir?

Kurak bölgelerde yetişen bu bitki belirli dönemlerde meyveler verir ve bu meyveler yenilebilirdir. Sıklıkla Amerika , Afrika ve Meksika gibi ülkelerde yetişen bu bitkinin ülkemizde rastlandığı yerler ise Akdeniz ve Ege bölgeleridir. Bakımı iyi yapıldığı sürece Kaynana dili bitkisi yaklaşık olarak 6 metreye kadar uzayabilmektedir.  Açan çiçeklerinin renkleri genellikle kırmızı, sarı ve mor renklerinde görülmekte olup çiçek kısımlarının ise 10 cm boyutunda olduğunu söyleyebiliriz. Yumurtaya benzer meyvelerinin içleri yenir ve içinde bulunan çekirdeklerinden de yağ elde yapmakta mümkündür. Bunun dışında yaprakları kalın ve etlidir.

Türkiye’de “kaynana dili” olarak bilinen bu çiçek Kıbrıs’ta “babutsa” olarak ta karşımıza çıkar. Genellikle ismini “Eşek inciri” , “Frenk inciri” , “Hint inciri” olarak ta duyabilirsiniz.

Yaz ortasında çiçek açan bu bitki söylediğimiz gibi yenilen bir meyveye dönüşür. Tadı eğer sizlere güzel gelmediyse birde turşusunu kurmayı deneyebilirsiniz. Bu bitkiler kış aylarında sönerek tepki verir sakın ola endişe etmeyin. Güneşi çok seven kaynana dili bitkisinin günde 8 saat güneş ihtiyacı olduğunu bilin. Ne kadar çok güneşlenir ise size vereceği meyvesinin de o kadar büyük ve lezzetli olacağını unutmayın.  Çok güneşi sevmesi ona çok su vereceğiniz anlamına gelmiyor sakın ola fazla su verip de çürümesine neden olmayın. Haftada bir su vermeniz yeterli olacaktır. Eğer ki bahçeniz de besleme yapıyorsanız gübreye ihtiyaç duymaz. Sıcak ve kuru havaları sever. Özellikle ılık mevsimlerde çok fazla büyüme olur ve daha fazla meyve verir. Son olarak da kumlu , çakıllı ve kuru toprakları sevdiğini biliniz.

kaynanadili

Yorumlar

Yorum göndermek için buraya tıklayın