Kaynana Dili

Kaynana Dili Bitkisinin Bakımı Nasıl Yapılır?

kaynana dili ciceği bakımı

Evinizde çiçek yetiştirmek gibi bir hobiniz var ve seviyorsanız kaynana dili tam da sizin aradığınız gibi bir çiçektir. Neden diye soracak olursanız çok dayanıklı bir bitki olduğu gibi zahmetsizdir de. Gerekli şartları sağladığınız sürece hafta bir suyunu eksik etmeyin yeter onun için. Görünüşü bir kaktüsü anımsatan bu çiçek etli yaprakları sayesinde ayırt edilir mevsimi değilse. Mevsimine denk geldiğinizde ise sizlere vereceği meyvelerden bir kaktüs olmadığını rahatlıkla anlayabileceksiniz. Üzerinde gül misali dikenleri olan bu bitki kış mevsimine oldukça dayanıklıdır.

Güneş ışıklarından etkilenmeyen kurak mevsimi seven bir bitkidir. Evinizde bakıyorsanız eğer bitkinin saksısını sakın ola değiştirmeye kalkmayın yerini yadırgayan bir türdür genel olarak 6 veya 7 yılda bir gibi bir değişim yeterli olacaktır. Kaynana dili çiçeğimiz için seçeceğimiz toprağın kaliteli olmasına dikkat edelim lütfen ve bunun yanı sıra pH değerine de bakmadan almayın.  Sulama şekli çok önemlidir. Hafızası var desek doğru demiş oluruz. Genel de günlük sulama veya haftalık sulama yapanları gördük buda biraz size kalmış bir durum çiçeğinizi su verme yöntemine kadar nasıl alıştırdıysanız o şekilde devam ettirmeniz gerekmektedir.

Türkçe olarak Eşek , Hint , Dikenli veya Frenk inciri anlamına gelen bu bitki halk arasında da kaynana dili olarak biliyoruz. Olgunlaşmadan yani meyvesini vermeden tamamen kaktüse benzeyen bu bitki meyvesini verdiği sırada mükemmel bir çiçek edasına dönüşür ve meyvesini toplamaya dahi kıyamazsınız. Kış mevsimi ve kurak havayı çok sevdiğini zaten söylemiştir. Bu çiçek ne kadar sert bir kış mevsimi geçirse de kendi mevsiminde o kadar çok çiçek açarak güzel meyveler verir. Mayıs ve Ağustos ayları arasında gübreleme işlemi gerçekleştirebilirsiniz ve kesinlikle budama gibi bir çalışma üzerinde gerçekleştirmeyiniz.

kaynanadili

Yorumlar

Yorum göndermek için buraya tıklayın